O projekcie

W ramach projektu “Indie 2015 - kościół dla chrześcijan” chcemy pomóc w wybudowaniu kościoła wspólnoty katolickiej w wiosce Pfuchama w stanie Nagaland. Dodatkowo będziemy mieć okazję wypróbować swoje umiejętności prowadząc zajęcia lekcyjne w miejscowych szkołach.

Miejsce realizacji projektu:
Pfuchama, Kohima
Nagaland,
INDIE

Przewidywany czas trwania projektu to 4 tygodnie planowane na Wrzesień 2015 roku.


Cele projektu:

  • Budowa kościoła w miejscowości Pfuchama w Nagalandzie (Indie)
  • Wsparcie rozwoju i działania jezuickich placówek misyjnych na terenie Indii.
  • Nauczanie angielskiego, praca z dziećmi.
  • Formacja duchowa uczestników projektu.


Nagaland

Nagaland to stan w północno-wschodniej części Indii. Od południowej strony graniczy z Birmą.

Jest to rejon górzysty, pokryty w dużej części lasami. Żyją w nich między innymi jeżozwierze, słonie, niedźwiedzie, lamparty oraz wiele gatunków małp Najwyższa góra to Saramati. Ma 3,841 metrów wysokości i tworzy naturalną granicę między Indiami, a Birmą.

Nagaland to jeden z najmniejszych stanów w Indiach pod względem liczby ludności, ale najbardziej zróżnicowany pod względem ilości języków. Występuje w nim aż 36 różnych języków. Jego mieszkańcy należą do 16 różnych plemion, żyjących głównie z rolnictwa.

Religia

Do przełomu XIX i XX wieku większość nagalandczyków była wyznawcami animizmu. Nazywano tamtejsze plemiona łowcami głów, gdyż jednym z ich rytuałów było polowanie na ludzkie głowy. W XIX wieku przybyli na tamtejsze tereny baptyści, którzy zaczęli ewangelizować nagalandczyków. Dziś ponad 90% mieszkańców tego rejonu to chrześcijanie, głównie baptyści. Katolicy tworzą dużo mniejszą wspólnotę, ale jej wielkość rośnie.

Katolicy

Poważnym zmartwieniem katolików w Nagalandzie jest brak kościołów w wielu wiejskich parafiach przy stałym wzroście liczby parafian. W 2010 roku zorganizowano nawet szczególny dzień modlitw o budowę kościoła w poszczególnych miejscowościach. Wiara jest ważną częścią życia nagalandczyków. Często angażują się działania na rzecz swojej parafii. Jednak są ubodzy i nie są w stanie sami zebrać środków na wybudowanie upragnionego kościoła.